
Internett-annonsering er nå større enn TV for første gang i Norge. DAB er død, vi ble lurt. USA gir Huawei 90 dagers utsettelse og Facebook blokkerer Kinas desinformasjon om demonstrasjonene i Hongkong.
Du finner Hans-Petter & Co på din favoritt podkast-spiller, som blant annet Apple Podcaster, Overcast, Pippa, TuneIn Radio, Spotify, Acast og Google Podcasts. Lenker til alt jeg har snakket om finner du nederst i artikkelen.
IKT-Norge mister Torgeir
En bauta i norsk IT-sammenheng, Torgeir Waterhouse, forlater IKT-Norge etter 12 år, for å starte eget selskap. Sammen med Per Øivind Skard, også fra IKT-Norge, skal de jobbe med hvordan vi utvikler samfunnet, organisasjoner, bedrifter og folks liv best mulig med teknologi.
4 topptrender om podkast
Schibsteds Lina Tandberg har vært i USA, på verdens største podkast-konferanse og tatt med seg de fire største trendene innen podkast.
Barn og unge ser ikke lenger på lineær TV
Ifølge en fersk undersøkelse fra Kantar, som ble lagt frem under Arendalsuken sist uke, har barn og unges mediebruk endret seg radikalt sammenlignet med bare noen få år siden.
Internett større enn TV
Tidligere i år gikk digital markedsføring forbi print og tv i USA. Medier24 skrev 15. august at nå er internett større en tradisjonell TV i Norge. Det ble fasiten ifølge mediebarometeret for årets første 7 måneder.
DAB er død
På samme måte som at de unge har forlatt lineær-TV, er nordmenn i ferd med å forlate radioen. I alle fall DAB-radioen. I 2014 – for kun 5 år siden – lyttet nesten 70 prosent av Norges befolkning på radio daglig. Nå er det kun halvparten av Norges befolkning som lytter til radio daglig.
Leif Morten Synnevåg – som forøvrig har laget en fantastisk god podkast-serie på Soundcloud, som heter “hvem slukket lyset på FM?” – kaller det en økonomisk tragedie og ber Luksusfellen om å komme på banen.
Øvrige saker:
- Oversikt over de 10 største nyhetsnettsider og deling i sosiale medier for juli
- Remarketing funker
- Nå kan du se og kontrollere hvilke data av deg som blir delt med Facebook
- Endelig blir det bedre internett på togene våre
- USA forlenger fristen for Huawei
- Huawei P30 Pro kåret til verdens beste smarttelefon
- Kinas ambassadør til Norge hevder at «ingen bryr seg mer om Hongkong enn Kina»
- Facebook og Twitter stenger statsfinansiert desinformasjon
- Og YouTube sletter videoer av roboter som slåss
Aktuelle lenker fra episoden
- Torgeir Waterhouse bryter ut av IKT-Norge (DN)
- Fire topptrender fra verdens største podkast-scene (DN)
- Barn og unge ser ikkje på tv (Aftenposten)
- Internett er nå større en tradisjonell TV i Norge (Medier24)
- DAB er død: – Vi ble skikkelig lurt (VG)
- «Hvem slukket lyset på FM» (Soundcloud)
- Dagsavisens engasjement i sosiale medier vokste med nesten 300 prosent i juli (HansPetter.info)
- Remarketing «funker» (Marketingcharts.com)
- Nå kan du endelig se og kontrollere hvilke data av deg som blir delt med Facebook (HansPetter.info)
- Endelig blir det bedre internett på togene våre (HansPetter.info)
- Forlenget frist for Huawei i USA (HansPetter.info)
- Huawei P30 Pro er kåret til årets beste smarttelefon av EISA (HansPetter.info)
- Lov, orden og rasjonalitet er folkets vilje i Hongkong | Kinas ambassadør (Aftenposten)
- Facebook og Twitter straffer Kina etter påvirkningsoperasjon i Hongkong (NRKbeta)
- YouTube sletter videoer av roboter som slåss (The Independent)