Metaverset kollapset. Nå gjentar vi feilen med kunstig intelligens

I desember 2025 kåret jeg OnePlus 15 til den mest komplette telefonen med Android jeg noen gang hadde testet. Et drøyt halvår senere trekker OnePlus seg ut av både Europa og USA. Det sier mindre om OnePlus enn om et mobilmarked som er i ferd med å bli en kamp mellom Apple og Samsung.
Da OnePlus One kom i 2014, fikk den raskt tilnavnet «flagship killer». En liten kinesisk utfordrer solgte toppspesifikasjoner til langt under prisen av de etablerte flaggskipene, og du måtte til og med ha invitasjon for å kjøpe den. Selv har jeg fulgt selskapet tett siden jeg testet OnePlus 6 i 2018, og jeg har anbefalt flere av modellene, senest OnePlus 15 rett før jul.
Nylig bekreftet eierselskapet Oppo at OnePlus slutter å lansere nye produkter i Europa og USA. Forklaringen er strategisk spissing, eller som selskapet selv formulerte det:
Riktig merkevare skal gjøre det riktige i riktig marked.
Oversatt betyr det i praksis at regnestykket ikke lenger gikk opp. Ifølge Statcounter har OnePlus så vidt under 2 prosent markedsandel i Norge, i et marked der Apple sitter på rundt halvparten og Samsung på drøyt 20 prosent. Da hjelper det lite å lage svært gode telefoner.
Eier du allerede en telefon fra OnePlus, er det ingen grunn til panikk. Oppdateringer, garanti og service skal fortsette som før, lover selskapet, og restlageret selges ut så lenge det varer. Den største endringen er at operativsystemet OxygenOS fases ut til fordel for Oppos ColorOS, som allerede brukes av over 740 millioner mennesker. Du kan beholde telefonen med god samvittighet, men den neste blir fra et annet merke.
Det som bekymrer meg mer, er retningen. OnePlus er den andre aktøren som forlater mobilmarkedet bare i år, etter at Asus satte sine spilltelefoner på pause i januar. Hver gang en utfordrer gir seg, sitter vi igjen med et marked som ligner stadig mer på et duopol. Historien har vist oss hva som skjer når konkurransen forsvinner: prisene stiger, innovasjonstakten faller og valgfriheten forvitrer.
Løsningen ligger hos oss forbrukere, og hos oss som formidler teknologi. Vi kan faktisk vurdere alternativene neste gang vi skal bytte telefon, i stedet for automatisk å velge det samme som sist. Mediene og vi som tester produkter bør fortsette å gi utfordrerne spalteplass, slik jeg har forsøkt å gjøre med OnePlus i alle disse årene. Og politikerne, spesielt i EU, bør fortsette arbeidet med å holde de digitale markedene åpne.
Klarer vi det, kan vi fortsatt ha et mobilmarked der gigantene må anstrenge seg for å fortjene pengene våre. Alternativet er at vi en dag våkner uten reelle alternativer, og dermed ingen grunn til at de som står igjen trenger å imponere oss.