
Roborock Saros Z70 – Robotarm og AI som ikke helt innfrir forventningene
Uken som gikk bød på milliardnyheter i AI-verdenen, et historisk forlik om opphavsrett, og økende press på EU til å bremse innføringen av AI-Act. Samtidig viser ferske tall at Norge fortsatt ligger langt bak våre nordiske naboer på innovasjon.
AI-utviklingen skyter fart på alle fronter. Nvidia forbereder en gigantinvestering i OpenAI og setter med det en ny standard for hvor mye datakraft som kreves i kampen om fremtidens modeller. Samtidig har forfattere vunnet fram i et opphavsrettsforlik med Anthropic som kan få konsekvenser også her hjemme. I Brussel forsøker teknologilobbyen å forsinke EUs AI-Act, med frykt for at strenge regler skal hemme innovasjon. Og her i Norge minner innovasjonsindeksen oss om at vi ikke kan lene oss tilbake.
Skal vi henge med, må vi styrke både kapital, kompetanse og infrastruktur.
Nvidia kunngjorde at de planlegger å investere opptil 100 milliarder USD i OpenAI for å bygge ut AI-datasentre og kapasitet for fremtidige generative modeller. Denne investeringen sementerer rollen til store infrastrukturleverandører i AI-økosystemet, og understreker at datakapasitet blir en av hovedarenaene i teknologikampen. For norske virksomheter betyr denne investeringen at AI- og skyaktører her til lands må finne sin plass i verdikjeden – enten som dataleverandør, infrastrukturpartner eller spesialist på AI-applikasjoner.
Les mer om Nvidia-investeringen her.
Anthropic ble enige med tre amerikanske forfattere om et forlik på 1,5 milliarder dollar for urettmessig bruk av opphavsbeskyttede bøker i sin trening av Claude-modellen. Norske forfattere kan bli omfattet, skriver E24. Dette forliket setter presedens for hvordan AI-modeller må håndtere opphavsrett og bruk av tekstmateriale, noe som naturlig nok er en viktig juridisk kampfront fremover. Norske forfattere, forlag og innholdsleverandører bør vurdere å registrere krav og følge med i hvordan avtalen tolkes juridisk.
Les mer om forliket her.
Teknologilobbyorganisasjonen CCIA Europe har bedt EU-lederne om midlertidig utsettelse av AI‑Act, med argumenter om at reglene kan hemme innovasjon og skape usikkerhet for virksomheter. Det er et tydelig bevis for at frykten for AI Act vil være hemmende mot økonomisk vekst og innovasjon er reell, og at balansen mellom sikkerhet og innovasjon fortsatt er omstridt. Her bør norske virksomheter følge tett med, for det kan komme endringer, utsettelser eller tilpasninger som påvirker hvordan man skal planlegge overgangen til nye krav.
Les mer om kravet om utsettelsen her.
I den siste globale innovasjonsindeksen ligger Norge på 20. plass, bak Sverige, Finland og Danmark, skriver Teknisk Ukeblad. Dette er enda et signal og en advarsel om at vi ikke kan hvile på laurbærene. Vi må ikke bare tilpasse oss teknologisk, men også vokse raskere. For bedrifter og politikere betyr det at incentiver, kapital, infrastruktur og samarbeid må heves for å øke konkurransedyktigheten og unngå at norske talenter og selskaper søker seg til utlandet.
Les mer om Norges innovasjonsrangering her.
Hver fredag publiserer jeg de viktigste teknologinyhetene for uken som gikk.