Burde vi frykte makten fra de 5 største teknologiselskapene? Mediekrisen er kanskje over, men det er krise i mediehusene. Uten at det får konsekvenser.
Helsedirektoratet har de siste ukene kjørt en omfattende kampanje for å få folk til å redusere sukkerforbruket. VG og Dagens Næringsliv har snakket med Kahoo-gründeren. Og Nabobil frister med en «spennende» premie for at du skal svare på deres undersøkelse.
De norske mediekonsernene har nå lagt frem tall for tredje kvartal, og både Schibsted, Polaris Media og NHST leverer veldig bra økonomisk. Mediekrisen ser ut til å være over, nå trykkes det penger i stort tempo. Derimot står mediehusene ovenfor en ny krise. I toppen. Hvor det nesten bare sitter mannfolk. Uten at det nødvendigvis får noen konsekvenser.
Vi har tidligere vært innom Google, Amazon og Microsoft sine kvartalsresultater. Nå foreligger også Apple og Facebook sine tall. Og alle fem leverer godt over forventningene. Bør vi bekymre oss over «The Frightful Five»? Og er det noen av de 5 vi eventuelt bør være mer bekymret over?
I sosiale medier siden sist, ser vi nærmere på;
- 1 av 10 Facebook-brukere er falske
- Instagram Stories er dobbelt så stor som Snapchat
- Snapchat åpner for sporing av brukere
- Og Twitter stengte Donald Trump ute i kulden .. i 11 minutter
Abonner og hør på MediaPuls via SoundCloud, Acast, TuneIn Radio, Stitcher Radio, Google Play Music eller Apple Podkaster. Eventuelt via RSS-feed!
Nyttige lenker:
- Helsedirektoratets kampanje for å få folk til å redusere sukkerforbruket (YouTube)
- Dagspressen bør brukes til statlig annonsering (Mediebedriftene)
- Nabobil-undersøkelse – vinn en iPad (Nabobil)
- Da kvartalstallene sendte Schibsted-kursen til værs og ny årsbeste, cashet Torry Pedersen inn 713.000 kroner (Medier24)
- – Det er naivt av Stanghelle å tro at den norske mediebransjen er mindre ille når det gjelder seksuell trakassering (Medier24)
- VG-redaktør langer ut mot eget konsern og «gutta boys»-kultur (Dagens Næringsliv)
- Kjære konsernsjef Gunnar Bjørkavåg (Dagens Næringsliv)
- Hvem er årets kvinnelige medieleder og ledertalent? Her er de seks nominerte! (Medier24)
- Apple leverte knalltall (Dagens Næringsliv)
- Bedre enn forventet for Facebook (Kampanje)
- L2 – The Amazon Singularity (YouTube)
- Svensk professor tror at 20 til 40 selskaper vil omsette 90 prosent av alle verdier i verden (Dagens Næringsliv)
- The Upside of Being Ruled by the Five Tech Giants (NYTimes)
- 1 av 10 Facebook-brukere er falske (Telegraph)
- Instagram Stories er dobbelt så stor som Snapchat (TechCrunch)
- Snapchat åpner for sporing av brukere (AdWeek)
- Twitter stengte Donald Trump ute i kulden .. i 11 minutter (Digi)
Takk for at du lytter til MediaPuls
Har du forslag til temaer og saker vi bør ta opp i MediaPuls, så kan du komme med de via vår åpne sendedisposisjon på.
Du finner Hans-Petter og Marius på HansPetter.info og Helt.Digital. Vi hadde satt veldig stor pris på om du vil abonnere og rate oss på Apple Podkaster. Alle episoder legges ut fortløpende med lenker til alt vi har snakket om på Mediapuls.no.
Bilde: Kira auf der Heide via Unsplash

